29 مه 2019
می 29, 2019

برکات و خواص سوره قدر

می 29, 2019 ۰ Comment

برکات و خواص سوره قدر

در اینبخش بـه بررسی برکات و خواص سوره قدر می‌پردازیم، خواندن سوره قدر طبق روایات بزرگان دین و اکثر مجتهدین حال حاضر ثواب و برکات بسیار زیادی دارد. در آستانه شب های پرفضیلت قدر هستیم ودر این شبها خداوند نجواها و حاجات مـا را بهتر از هر شب دیگری میشنود. در ادامه این مطلب خواص سوره قدر و همچنین احادیث ائمه مطهر و معصوم درمورد خواندن سوره قدر رابه همراه هم مرور میکنیم.
مشخصات سوره قدر

سوره ۹۷ قرآن مجید

دارای ۴ آیه

در جزء ۳۰ قرار دارد

در مکه نازل شده

ازنظر ترتیب نزول سوره ۲۵ قرآن اسـت.

محتوای سوره قدر

آیات این سوره درباره جایگاه شب قدر اسـت. خداوند دراین سوره شب قدر را تعظیم کرده و آنرا از هزار ماه بالاتر میداند.

ثواب خواندن سوره قدر

پیامبر اکرم «ص»: هر کـه سوره قدر را بخواند بـه او از ثواب کسیکه ماه رمضان را روزه گرفته اسـت و شب قدر را شب‌زنده‌داری کرده اسـت داده میشود.

امام علی «ع»:

هر کس سوره توحید و قدر را پیش ازآن‌کـه خورشید طلوع کند بخواند، هرچقدر هم کـه شیطان تلاش کند در آن روز گناهی بـه او رو نمی‌آورد و نمی رسد. هر چیز میوه‌ای دارد و میوه قرآن، سوره قدر اسـت. هر چیز گنجی دارد و گنج قرآن، سوره قدر اسـت. هر چیز یاری گری دارد و یاری گر ضعیفان سوره قدر اسـت. هر چیز راه سهولت دارد و راه راحت برای درماندگان سوره قدر اسـت.

برکات و خواص سوره قدر + احادیث و شعرهای زیبا در مورد سوره قدر

هر چیز عصمتی دارد و عصمت مؤمنان سوره قدر اسـت. هر چیز هدایتی دارد و هدایت صالحان سوره قدر اسـت. هر چیز سروری دارد و سرور قرآن سوره قدر اسـت. هر چیز زینتی دارد و زینت قران سوره قدر اسـت. هر چیز خیمه‌ای دارد و خیمه متعبدان سوره قدر اسـت. هر چیز بشارتی دارد و بشارت مردم سوره قدر اسـت. برای هر چیز حجتی اسـت و حجت بعد از پیامبر «ص» سوره قدر اسـت؛ پس بـه آن ایمان بیاورید.

امام محمد باقر «ع»:

هر کس سوره قدر رابا صدای بلند بخواند مانند آن اسـت کـه شمشیر خودرا در راه خداوند عزوجل کشیده اسـت «جنگ میکند» و هر کس سوره قدر را آهسته بخواند مانند آن اسـت کـه در راه خدا در خون خود آغشته شده اسـت و هر کس سوره قدر را ۱۰ بار بخواند خداوند گناهان وی را می‌زداید و محو میکند. هر کس سوره قدر را هر شب ۱۰۰ بار تلاوت کند پیش از آغاز صبح، بهشت را خواهد دید.

برکات و خواص سوره قدر + احادیث و شعرهای زیبا در مورد سوره قدر

هر کس سوره قدر را در هنگام خواب و پس از بیداری قرائت کند، اجر و ثواب آن لوح محفوظ را سرشار خواهد کرد. هر کس این سوره را تلاوت نماید، هفتاد صف از فرشتگان و هر یک هفتاد بار بر او درود و رحمت می‌فرستند. هر کس سوره قدر را در هنگام خوابیدن ۱۱ بار بخواند، خداوند نوری برایش می‌آفریند کـه گستردگی آن جهان هستی را در برمی‌گیرد کـه در هر درجه آن هزار فرشته اسـت.

امام صادق «ع»:

برکات و خواص سوره قدر + احادیث و شعرهای زیبا در مورد سوره قدر

هر کس این سوره را در هر نماز واجب بخواند، کسی از جانب خداوند وی را صدا می زند کـه:‌ ای بنده خدا! خداوند گناهان گذشته تـو را بخشید، پس عمل خودرا از سر بگیر. نوری کـه پیشاپیش مؤمنان در روز قیامت اسـت نور سوره قدر اسـت.

امام کاظم «ع»:

برکات و خواص سوره قدر + احادیث و شعرهای زیبا در مورد سوره قدر

برای خداوند در روز جمعه هزار نفحه رحمت اسـت کـه هر بنده‌ای بـه‌اندازه‌ای از این رحمت عطا میکند و هر کس سوره قدر را بعدازظهر جمعه ۱۰۰ بار قرائت کند خداوند همه ی آن هزار نفحه رحمت رابه او خواهد داد.

امام رضا «ع»:

هر کـه نزد قبر برادر مؤمن خود از هر طرف کـه دست خودرا بگذارد، هفت بار سوره قدر را بخواند از ترس و بیم بزرگ و ترس روز قیامت در امان خواهد بود.

پرداخت بدهی

امام علی «ع»: بهترین رفیق آدمی سوره قدر اسـت کـه بـه‌وسیله آن می تواند قرضش را ادا کند. برای ادای قرض همواره استغفار کنید و سوره قدر را زیاد بخوانید.

آسان شدن درد زایمان

در روایت داریم کـه درکنار خانم‌هایی کـه زایمانشان سخت اسـت سوره قدر را بخوانید.

داشتن خواب آرام

برکات و خواص سوره قدر + احادیث و شعرهای زیبا در مورد سوره قدر

امام صادق «ع»: هر کس بعد از نماز عشا ۱۵ بار سوره قدر را بخواند تا شب آینده در امان الهی خواهد بودو هر کس این سوره را پیش از خواب بخواند تا صبح در امان الهی خواهد بود.

اجابت دعا

برکات و خواص سوره قدر + احادیث و شعرهای زیبا در مورد سوره قدر

امام جواد «ع»: هر کس سوره قدر را در یکی از نمازهایش بخواند نمازش در علیین مورد قبول خواهد بودو ثوابش دو برابر می‌ شود و کسیکه سوره قدر را بخواند و دعا کند دعایش در لوح محفوظ مستجاب، نوشته میشود.

بخشش گناهان

امام رضا «ع»: هر مؤمنی کـه هنگام وضو گرفتن سوره قدر را بخواند از گناهش خارج میشود، مانند روزی کـه از مادر زاده شده اسـت.

مغفرت اموات

امام رضا «ع»: هر کس قبر مؤمنی را زیارت کند ودر کنار قبرش ۷ بار سوره قدر را بخواند خداوند هم او و هم صاحب قبر را می‌آمرزد.

ختم سوره قدر

برکات و خواص سوره قدر + احادیث و شعرهای زیبا در مورد سوره قدر

برای مشاهده قدرت خداوند هرروز بعد از نماز صبح ۱۰ بار سوره قدر را بخوانید. برای برآورده شدن حاجات میتوانید ۳۶۰ بار سوره قدر را بخوانید.

سوره قدر با ترجمه فارسی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

بنام خداوند رحمتگر مهربان

إِنَّا أَنْزَلْنَاهُ فِی لَیْلَهِ الْقَدْرِ ﴿۱﴾

مـا [قرآن را]در شب قدر نازل کردیم «۱»

وَ مَا أَدْرَاکَ مَا لَیْلَهُ الْقَدْرِ ﴿۲﴾

و از شب قدر چـه آگاهت کرد «۲»

لَیْلَهُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ ﴿۳﴾

شب قدر از هزار ماه ارجمندتر اسـت «۳»

تَنَزَّلُ الْمَلَائِکَهُ وَ الرُّوحُ فِیهَا بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ کُلِّ أَمْرٍ ﴿۴﴾

در آن [شب]فرشتگان با روح بـه فرمان پروردگارشان براى هر کارى [کـه مقرر شده اسـت]فرود آیند «۴»

سَلَامٌ هِیَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ ﴿۵﴾

[آن شب]تا دم صبح صلح و درود اسـت «۵»