تست ورزش چیست؟ و چگونه انجام می‌شود؟

تست ورزست ورزش یک آزمون ارزیابی وضعیت و عملکرد قلب است که توانایی پاسخگویی قلب به استرس و فشار خارجیرا در یک محیط کنترل شده ارزیابی می‌کند. با ما همراه باشید تا چگونگی انجام تست ورزش، موارد استفاده تست ورزش، آمادگی قبل و مراقبت‌های بعد از تست ورزش را بدانید.

تست ورزش چیست؟

تست ورزش روشی برای بررسی وضعیت قلب و اطمینان از سلامت رگ‌های قلب در حین فعالیت، استرس و فشارهای خارجی می باشد.

تست ورزش با تست ورزش قلب، استرس تست و همچنین به عنوان یک آزمون تشخیصی قلب، تست ورزشی قلب ریوی و یا به اختصار آزمون CPX نیز عنوان می‌شود.

تست ورزش چگونه گرفته می‌شود؟

برای انجام تست ورزش باید روی دستگاهی به نام تردمیل ابتدا راه رفته و سپس درمراحل بعد بدوید.

قبل،حین و بعد از انجام تست ورزش از فرد نوار قلب و فشارخون گرفته می‌شود و تعداد ضربان قلب ثبت می شود. مقایسه ی تغییرات نوار قلب، نبض و فشارخون به پزشک نشان می دهد که عملکرد قلب فرد با افزایش فعالیت و فشارهای خارجی چگونه است.

مراحل انجام تست ورزش:

۱- کنترل فشار خون و نبض بیمار

۲- کنترل قد و وزن بیمار

۳- وصل کردن الکترودها بر روی قفسه سینه و شکم بیمار جهت گرفتن نوارقلب در هر مرحله از مراحل تست ورزش

۴- بستن کاف فشارسنج بر بازوی بیمار جهت کنترل فشار در هر مرحله انجام تست

۵- راه رفتن بر روی تردمیل

پرستارمسئول تست ورزش ابتدافشارخون ونبض شمارا کنترل می کند سپس الکترودهایی را روی سینه و شکم شماوصل می نماید و فشارسنج را بربازوی شما بسته تا ضمن تست ورزش بتواند ازشمانوارقلب و فشارخون بگیرد.

بعدازاینکه آهسته برروی نوار متحرک راه رفتید هر ٣دقیقه سرعت و شیب تردمیل افزایش می یابد تا ضربان قلب شما افزایش یافته وبه ٨۵ الی٩٠ درصد تعداد ضربان قلب هدف برسد.

در انجام این تست هدف: افزایش ضربان قلب   ۸۰ تا ۹۰ درصد ضربان پیش بینی شده است. این ضربان قلب را ضربان قلب هدف می گویند زیرا انتظار می رود یک شخص ۵۰ ساله در صورتیکه در شرایط استرس یا ورزش قرار بگیرد و ضربان قلب وی به ۱۵۳ ضربه در دقیقه افزایش یابد، مشکلی برای وی پیش نیاید.

عملکرد بدن در حین تست ورزش

زمانی که بیمار شروع به تست ورزش  قلب می ‌کند، عضلات نیاز بیشتری به خون رسانی دارند و بنابراین قلب مجبور است تندتر و قوی تر ضربان بزند.به این ترتیب حین تست ورزش قلب ، خود قلب از همه اعضای بدن فعال تر بوده و نیاز به خون‌ رسانی بیشتری دارد.

در یک قلب سالم رگ‌ های کرونری می ‌توانند جوابگوی این نیاز افزایش یافته باشند، اما زمانی که رگ‌ های کرونری دچار تنگی هستند از عهده ی این کار بر نمی ‌آیند و قلب دچار کمبود خون‌ رسانی و کمبود اکسیژن شده و متعاقب آن دچار درد می‌ شود.

در تست ورزش قلب تغییراتی در نوار قلبی، فشار خون و ضربان قلبی ایجاد می ‌شود که بیماری را آشکار می‌ سازد. این موضوع اساس به‌ وجود آمدن تست ورزش قلب  است.