05 آوریل 2020
آوریل 5, 2020

جراحی بینی

آوریل 5, 2020 ۰ Comment

جراحی بینی

جراحی بینی : زیبا بودن فرم بینی برای تمامی افراد مهم است زیرا بینی در مرکز صورت قرار دارد و زیبایی آن باعث زیبا شدن چهره می شود. افرادی که مشکلات ظاهری بینی خود را از طریق انجام رینوپلاستی یا جراحی بینی برطرف می کنند با زیبایی دوچندانی روبه رو می شوند.( متخصص گوش و حلق و بینی )

اما از آنجا که بیشترین زیبایی در رعایت تناسب صورت و احترام به استانداردهای زیبایی شناسی حاصل می شود، فرم بینی باید تا حدامکان، با چهره بیمار متناسب باشد وگرنه حتی جراحی بینی منجر به نازیبایی نیز خواهد شد .

بنابراین در انتخاب فرم بینی حتماً با جراح بینی مشورت کنید زیرا جراح بینی با توجه به آناتومی چهره بیمار و تجربه ای که در طی سالها به دست آورده است ، بهترین فرم بینی را به بیمار پیشنهاد می دهد.

فرم های بینی

رایج ترین فرم های بینی در بین افراد که در مراجعات به ما متذکر می شوند فرم بینی طبیعی ، فانتزی و نیمه فانتزی است که در اینجا کمی در مورد آنها توضیح خواهیم داد.

فرم بینی طبیعی

فردی که خواستار فرم بینی طبیعی است به طور معمول یک آقا است و این نوع از فرم بینی بیشتر در بین آقایان رواج دارد ولی خوشبختانه همزمان با افزایش آگاهی بیماران از عوارض جراحی بینی های غیراصولی، تمایل به این شکل بینی در میان خانمهای عزیز نیز بیشتر شده است.

در جراحی بینی طبیعی تغییرات به گونه ای بر روی ساختار بینی اعمال می شود که پس از جراحی بینی ، عملی بودن بینی خیلی مشخص نباشد . صاف بودن پشت بینی یا نداشتن قوس بینی و سربالا نبودن نوک بینی از رایج ترین نشانه های بینی طبیعی است .

فرم بینی فانتزی

این نوع از مدل بینی بیشتر در میان خانم ها طرفدار دارد و متاسفانه مدهای موجود در رسانه های مجازی کشور ما نیز به این موج دامن زده است.  تغییراتی که بر روی بینی انجام می شود کاملاً مشهود است و به راحتی می توان تشخیص داد که بینی جراحی بینی شده است .از نشانه های بارز فرم بینی فانتزی می توان به قوس زیاد بینی و سربالا بودن بیش از حد نوک بینی اشاره کرد. باید یادآوری کنم که این فرم بینی در هیچ کدام از محافل علمی و بین المللی جایگاهی ندارد و در درازمدت با عوارض بسیار زیادی نیز همراه خواهد بود.

فرم بینی نیمه فانتزی

تغییرات در جراحی بینی نیمه فانتزی به گونه ای است که فرم بینی ترکیبی از جراحی بینی طبیعی و جراحی بینی فانتزی است . در این نوع از جراحی بینی ، قوس پشت بینی کم تر از فرم بینی فانتزی است و بینی کمی سربالاتر از بینی طبیعی می باشد به همین دلیل این مدل برای خانم ها مورد پسندتر می باشد .

جراحی بینی استخوانی و جراحی بینی گوشتی

در واقع این تلقی از بینی تا حدودی اشتباه است و بهتر با توجه به میزان ضخامت پوست بینی به ویژه در بخش نوک بینی ، نوع بینی را تعیین کرد .

بینی ممکن است پوست ضخیمی داشته باشد که اصطلاحا گوشتی است یا پوست نازکی داشته باشد که اصطلاحا غیرگوشتی است . در جراحی بینی با پوست ضخیم، تورم بینی دیرتر از بین می رود و تغییرات بینی نیز به سهولت یک بینی با پوست نازک، به چشم نخواهند آمد. بزرگترین اشتباه در جراحی بینی با پوست ضخیم، این است که سعی کنیم بینی را صرفا کوچک کنیم بلکه باید در این نوع از بینی ها با ایجاد استحکام بیشتر، فرم بینی را زیباتر کرد و در حدی که مقدور است نیز بینی را کوچک تر کرد. بدین ترتیب افرادی که بینی اصطلاحا گوشتی دارند برای مشاهده نتیجه باید صبور باشند ولی در افراد با بینی غیر گوشتی، به دلیل پوست نازکی که دارند، پوست سریع تر با ساختار بینی انطباق پیدا می کند و نتیجه جراحی بینی زود تر مشاهده می شود.

در بینی هایی که به اصطلاح استخوانی هستند قوز بالای بینی برجسته تری دارند و درکل، بزرگ تر می باشند که نوع جراحی بینی خاص خود را ایجاب می کنند.

جراحی بینی به روش بسته و روش باز

برای انجام رینوپلاستی دو تکنیک وجود دارد که تفاوت آن ها تنها در برشی است که برای انجام جراحی بینی زده می شود .

در روش باز برش بر روی کلوملا یا ستون بین دو پره بینی نیز زده می شود ولی در روش بسته ، تمامی برش های مورد نیاز در داخل بینی زده می شوند .بدین ترتیب، برش هایی که در کنارپره های بینی ایجاد می شوند ارتباطی به نوع جراحی بینی ندارند و در هر دو فرم باز یا بسته ممکن است برای اصلاح شکل پره های بینی از آنها استفاده شود.

اقدامات قبل از جراحی بینی

برخی از داروها مثل آسپیرین، مفنامیک اسید، پیروکسیکام، بروفن باعث تشدید خونریزی در حین جراحی بینی می شوند به همین دلیل نیاز است تا مصرف آن ها حداقل دو هفته قبل از جراحی بینی قطع شود .در مورد داروهای مصرفی، حتما پزشک خود را در جریان بگذارید. مصرف استامینوفن  مشکلی ندارد.
اگر از داروهای مکمل مثل انواع ویتامین ها و داروهای پوستی مثل آکوتان استفاده می کنید حتما پزشک خود را در جریان بگذارید.
برای اکسیژن رسانی بهتر حداقل ۳ هفته قبل از جراحی بینی مصرف سیگار ، قلیان و دیگر دخانیات را قطع کنید .
دست کم از ۸ ساعت قبل از جراحی بینی از خورد و آشامیدن پرهیز کنید.
در هنگام بستری حتماً مدارک پزشکی لازم و کارت شناسایی خود را به همراه داشته باشید .

هنگامی که برای جلسه مشاوره مراجعه می کنید حتماً جراح بینی را از سوابق بیماری و قرص هایی که مصرف می کنید مطلع سازید زیرا امکان دارد با توجه به شرایط جسمی شما مراقبت های خاصی وجود داشته باشد

در طول یک هفته قبل از عمل، سرماخوردگی، تبخال و جوش چرکی روی منطقه بینی و صورت می توانند نتایج جراحی بینی را با اشکال روبرو کنند پس حتما در صورت وجود این موارد نیز پزشک خود را مطلع نمایید.