حلقه جداکننده در ارتودنسی

حلقه جداکننده در ارتودنسی : سپریتور یا جدا کننده ارتودنسی نوعی حلقه کشی یا فلزی با قطر حدود ۱ سانتی متر می باشد که با هدف ایجاد فاصله بین دندان های عقب مورد استفاده قرار می گیرد.
این نوع جدا کننده ارتودنسی در جلسه اول  درمان و پیش از نصب براکت ها بر روی دندان ها بین دندانهای آسیاب قرار داده می شود.( متخصص ارتودنسی کرج )
این نوع جدا کننده معمولا باید حدود ۱ الی ۲ هفته بین دندان ها قرار داشته باشد تا فضای لازم بین دندان ها ایجاد شود، این روش زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که دندان ها بسیار فشرده باشند.
استفاده از این دستگاه ممکن با درد همراه باشد اما باید بگوییم که مدت این درد طولانی نبوده و پس از مدتی کاهش می یابد، افراد باید به این نکته مهم توجه داشته باشند که به حلقه دست نزنند چرا که ممکن است از جای خود خارج شود.در واقع به بیان ساده به بیماران گفته می شود که اگر سپریتور بصورت خودبخود خارج شود مسئله ای نیست اما شما نباید موجب درآمدن آن بشوید.

نحوه عملکرد سپریتور یا جدا کننده ارتودنسی
پس از اینکه جداکننده در ارتودنسی توسط بهترین متخصص ارتودنسی در بین دندان ها قرار گرفت، به دندان های مجاور خود فشار وارد می کند و باعث ایجاد فاصله بین دندان ها می شود.
پس از ایجاد فاصله، جداکننده به طور خود به خود از میان دندان ها خارج شده و پس از آن بند و دستگاه ارتودنسی به راحتی بر روی دندان ها نصب می شود.
مراقبت های بعد از استفاده از حلقه جداکننده ارتودنسی
با اینکه دوره استفاده از این دستگاه کودتاه است اما لازم است در این مدت فرد نکاتی را رعایت کند که به شرح ذیل می باشد:
در این مدت از میوه ها و غذاهای نرم استفاده کنید.
جویدن مواد غذایی و خوراکی به آرامی انجام شود تا جدا کننده از بین دندان ها خارج نشود.
در این مدت از نخ کشیدن دندان هایی که سپریتور بین آن ها قرار دارد خودداری شود .
از خوردن مواد غذایی و خوراکی های چسبنده پرهیز شود.
از خلال دندان برای دندان هایی که سپراتور در بین آن ها قرار دارد استفاده نکنید.
در این مدت به طور مرتب دندان های خود را مسواک بزنید.
آیا استفاده از جدا کننده در ارتودنسی ضروری می باشد؟
باید بگوییم پس از معاینه بیمار توسط بهترین متخصص ارتودنسی ، او تشخیص می دهد که آیا فرد نیاز به قرار دادن حلقه بین دندان ها را دارد یا خیر.اگر نیاز به قراردهی بندهای ارتودنسی باشد،بایستی قبلا” سپریتور قرار گرفته باشد.
در صورت داشتن سوال می توانید از طریق وب سایت یا صفحه اینستاگرام سوالات خود را با ما در میان گذاشته و پاسخ آن ها را دریافت کنید.