05 آوریل 2020
آوریل 5, 2020

درباره تکرر ادرار در بارداری

آوریل 5, 2020 ۰ Comment

درباره تکرر ادرار در بارداری

یکی از شایع ترین علائم و نشانه های بارداری ، تکرر ادارار و احساس نیاز مداوم به دفع ادرار می باشد. تکرر ادرار در بارداری ، عموما از هفته ۶ بارداری شروع شده و ناشی از بزرگ شدن رحم و ازدیاد حجم خون می باشد. ( متخصص زنان )

لازم به ذکر است که این اختلال ؛ در برخی خانم ها در ۳ ماهه سوم بارداری به حداقل رسیده ولی در بعضی از بانوان ، در ۳ ماهه دوم و سوم بارداری ؛ نه تنها کمتر نشده ، بلکه تشدید نیز می گردد.

علل تکرر ادرار در بارداری :

افزایش حجم خون

همانطور که اشاره شد یکی از دلایل تکرر ادرار طی دوران بارداری ، افزایش حجم خون می باشد.

در این جا لازم به ذکر است که علت ازدیاد حجم خون این است که در دوران حاملگی ، کلیه ها جهت تامین خون مورد نیاز جنین ، ناچار به تصفیه مایعات بیشتری هستند و در نتیجه تکرر ادرار در این دوران ، امری طبیعی می باشد.

افزایش حجم رحم در دوران حامگی

یکی دیگر از علل تکرر ادرار در بارداری که بدان اشاره گردید ، افزایش حجم رحم در دوران حامگی می باشد.

قاعدتا در دوران حاملگی ؛ اندازه رحم بزرگتر از حد قبل خود شده و به این ترتیب و به دلیل فشاری که جنین بر رحم وارد می آورد ، حجم مثانه کاهش یافته و فرد احساس نیاز مکرر به دفع ادرار خواهد نمود تا جایی که دفع مکرر ادرار در ماه های آخر بارداری شدت می یابد.

عفونت ادراری

یکی دیگر از مواردی که سبب تکرر ادرار در بارداری می شود ، وجود عفونت ادراری می باشد.

به طور طبیعی در دوران حاملگی ، عضلات مثانه شل شده و مسیر ورود عفونت به مثانه تسهیل گشته و در نتیجه احتمال ابتلا به عفونت های ادراری و تکرر ادرار افزایش می یابد.

توجه داشته باشید که ابتلا به عفونت بارداری ؛ می تواند با درد در ناحیه زیر شکم ، احساس سوزش به هنگام دفع ، عدم تخلیه کامل ادرار و متعاقبا احساس نیاز به دفع مجدد ادرار پس از خروج از توالت همراه بوده و فرد را ملزم به مراجعه به متخصص زنان نماید.

لازم به ذکر است که عدم مراجعه به متخصص زنان و بی توجهی به درمان به موقع این بیماری ، ممکن است فرد را در معرض ابتلا به عفونت کلیه و حتی زایمان زودرس قرار دهد.