روش های جلوگیری از نابینا شدن در بیماران دیابتی

شمار زیادی از بیماران دیابتی در اثر ابتلا به مریضی های چشمی بینایی خود را از دست می‌دهند که میتوان از این عارضه پیشگیری نمود. از نظر پیشگیری و درمان, مهم ترین اقدامی که می‌توانید انجام دهید, حفظ سطوح قند خون در محدوده هدف تندرست هست.اگر به دیابت نوع ۲ مبتلا باشید, تردیدی وجود ندارد که با عوارض ناشی از سطوح بالای قند خون آشنا هستید. یکی از این عوارض رتینوپاتی دیابتی هست.

پیشگیری از نابینایی دیابتی
رتینوپاتی به واسطه صدمه مشاهده شبکیه چشم رخ میدهد و شایع ترین علت نابینایی در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ محسوب می‌شود.از نظر پیشگیری و درمان, مهم ترین اقدامی که میتوانید انجام دهید, حفظ سطوح قند خون در محدوده هدف تندرست هست. اما فراتر از آن, تحقیق ها نشان داده اند که چند اقدام دیگر میتوانند محافظت هرچه اکثر را امکان‌پذیر کنند.

تاورین
تاورین «Taurine» فراوان‌ترین اسید آمینه در شبکیه چشم هست و پژوهشگران بر این باورند که کمبود آن به انحطاط گیرنده نور منجر میشود. بدن می‌تواند این اسید آمینه را ساخت کند, از این جهت هرگز بعنوان یک ماده مغذی ضروری در نظر گرفته نشده هست.با این وجود, پژوهشگران کشف کرده اند که سطوح بالای قند خون به صورت مزمن موجب تهی شدن از تاورین در افراد مبتلا به دیابت های نوع ۱, نوع ۲, و بارداری میشود.

چندین مطالعه روی حیوانات نشان داده اند که تاورین آهنگ گسترش رتینوپاتی را کند میکند, واکنش های منفی که در سلول های شبکیه رخ می‌دهند را تضعیف میکند و از انحطاط سلول های شبکیه پیشگیری میکند.در این مرحله, دست کم از نظر رتینوپاتی هیچگونه مطالعه انسانی صورت نگرفته هست.

اما خبر مفید این هست که فراهم سازی تاورین مورد نیاز در بیماران مبتلا به دیابت نشان داده هست که سوخت و ساز گلوکز و حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد, از این جهت می‌تواند روشی برد/برد برای شما باشد.دوز توصیه شده برای بهره گیری از مکمل از ۱٫۵ تا ۳ گرم در روز بوده هست.

لوتئین و زاکسنتین
صدمه اکسیداتیو بخش مرکزی شکل گیری و ترقی رتینوپاتی محسوب میشود و این زمانی هست که دو آنتی اکسیدان لوتئین و زاکسنتین برخی فواید دیدنی دقت خود را ارائه میکنند.طی یک مطالعه مشخص شد بیماران مبتلا به دیابت که هرروز و به مدت ۳۶ هفته ۱۰ میلی گرم مکمل لوتئین دریافت کرده بودند,

به طور قابل توجهی بهبود قدرت بینایی خود را تجربه کردند. در مطالعه ای دیگر, به بیماران ترکیبی از ۶ میلی گرم لوتئین و ۰٫۵ میلی گرم زاکسنتین داده شد و در نهایت نتایج مثبت مشابهی کسب شد: برخی جنبه های بینایی بهبود یافت.این آنتی اکسیدان ها نه تنها به روند درمان کمک میکنند, بلکه برخی آزمایش ها نشان داده اند که در درجه اولیه می‌توانند از ابتلا به رتینوپاتی پیشگیری کنند.

آنتی اکسیدان های ترکیبی/ کوآنزیم Q10
طی یک مطالعه پژوهشگران به بیماران مبتلا به رتینوپاتی دیابتی یک مکمل آنتی اکسیدانی ترکیبی حاوی پیکنوگنول ۵۰ میلی گرم, ویتامین E 30 میلی گرم و کوآنزیم Q10 20 میلی گرم, به شکل یک قرص در روز و طی شش ماه دادند. و نتایج امیدبخش بودند…هم استرس اکسیداتیو و هم کلفتی ماکولای مرکزی به طور قابل توجهی کاهش یافته و قدرت بینایی کلی بیماران بهبود یافت.

مطالعه ای دیگر با حضور سه گروه از بیماران مبتلا به دیابت که به صورت تصادفی طبقه بندی شده بودند, انجام شد. به گروه اول هرروز کوانزیم Q10 400 میلی گرم داده می شد؛ به گروه دوم یک مکمل آنتی اکسیدان ترکیبی «لوتئین, ویتامین C, زاکسنتین, ویتامین E, روی» داده می شد و گروه سوم دارونما دریافت میکردند. بار دیگر نتایج امیدبخش بودند…

دو گروهی که کوآنزیم Q10 و مکمل ترکیبی مصرف کرده بودند بهبود قابل دقت در توانایی سرکوب استرس اکسیداتیو و عادی سازی اوضاع آنتی اکسیدانی را نشان دادند, که به معنای دستیابی به تعادل اکسیدان ها/آنتی اکسیدان ها برای پیشگیری از صدمه اکثر بود.