04 آوریل 2020
آوریل 4, 2020

سونوگرافی

آوریل 4, 2020 ۰ Comment

سونوگرافی

سونوگرافی نوعی روش تصویربرداری می باشد. سونوگرافی ، در پزشکی با عناوین دیگری اعم از اولتراسونوگرافی ، صوت نگاری و اکوگرافی نیز شناخته می شود.

بنیان کار سونوگرافی ، بر پایه امواج فراصوت می باشد و به طور کلی با هدف بررسی و آنالیز نسوج و بافت های زیرجلدی ؛ همچون ارگان های داخلی بدن و ضمائم آن ها ، مفاصل ، عضلات و تاندون ها مورد استفاده قرار می گیرد. ( متخصص زنان در شهرری )

لازم به ذکر است که سونوگرافی در طول پروسه بارداری نیز کاربرد وسیعی دارد.

مزایای سونوگرافی :

بر اساس گزارشات بدست آمده ؛ می توان به صراحت اذعان داشت از آن جا که امواج فراصوت ، هیچ اشعه ای از خود ساطع نمی کنند در نتیجه از ایمنی بالایی برخوردارند.

سونوگرافی ، روشی غیرتهاجمی است ؛ چرا که در حین تصویربرداری هیچ نوع سوزنی وارد بدن نشده و به طور کلی آسیبی به بدن بیمار وارد نمی شود.

سونوگرافی بر روی اکثر افراد قابل انجام است و بسیاری از بیماری ها را می توان به کمک آن تشخیص داد.

از آن جا که هیچ گونه اشعه ای در سونوگرافی بکار نمی رود ، این روش ؛ ایمن ترین روش تصویر برداری جهت بررسی جنین در خانم های باردار می باشد.

سونوگرافی امکان ارائه تصاویری با کیفیت بالا را به خوبی فراهم می آورد.

سونوگرافی ، امکان تصویربرداری از بافت های نرم بدن را محقق می کند.

محدودیت های استفاده از امواج فراصوت :

امواج فراصوت ، افزون بر مزایایی که دارند از محدودیت هایی از قبیل موارد ذیل برخوردارند :

امواج فراصوت نمی توانند از استخوان عبور کنند ، بعلاوه توانایی عبور از هوا و گاز را نیز ندارند.

از این رو با توجه به این که گازهای روده ، مانع تصویربرداری از ارگان های داخلی تر بدن نظیر آئورت و لوزوالمعده می شوند ، لذا جهت تصویربرداری از معده و روده و به طور کلی نواحی پر شده از هوا ؛ سونوگرافی ، روش مناسبی نخواهد بود.

لازم به ذکر است که امواج فراصوت در عبور از نسوج ، دچار افت می شوند ؛ لذا این امر سبب اختلال در تصویر برداری از قلب افرادی می شود که با اضافه وزن مواجه هستند.

روش انجام سونوگرافی :

در ابتدا لازم به ذکر است که سونوگرافی توسط پزشک متخصص که سونولوژیست نام دارد انجام می گید و فرد برای انجام آن باید ناشتا باشد.

برای انجام این روش ، ابتدا می بایست بیمار بر روی تخت دراز بکشد ؛ پس از آن پزشک متخصص بر روی موضع مورد بررسی ، ژل مخصوصی را قرار می دهد ؛ این ژل اجازه ورود راحت و یکنواخت امواج به درون بدن را فراهم می کند.

سپس پزشک ، یک دستگاه کوچک موسوم به پروب که به وسیله یک سیم به دستگاه مرکزی اتصال یافته است را بر روی پوست بیمار حرکت می دهد تا بخش های مختلف داخلی بدن را از ابعاد متفاوت مورد بررسی قرار دهد.

توجه داشته باشید که تصاویر دریافتی از ارگان داخلی بدن بر روی مانیتور مرکزی به نمایش در می آیند.

لازم به ذکر است که در طول سونوگرافی ، بیمار در محل مورد نظر احساس یک لرزش جزئی خواهد نمود که ناشی از برخورد امواج فراصوت می باشد.

کاربردهای سونوگرافی :

از سونوگرافی می توان در راستای تشخیص انواع بیماری های زنان ؛ از قبیل تومورهای سینه ، توده های رحم همچون پولیپ و فیبروم ، بیماری های مجاری ادراری ، عفونت های لگن ، بیماری های تخمدان و غیره ، استفاده نمود.

این نکته حائز اهمیت است که در تشخیص بیماری های زنان ، بیشتر اوقات سونوگرافی از روی شکم انجام می شود ولی در برخی موارد ممکن است که برای بررسی دقیق تر ، سونوگرافی از داخل واژن ؛ صورت پذیرد.

لازم به ذکر است که جهت تعیین دقیق موقعیت آی یو دی ( IUD ) که وسیله ای جهت پیشگیری از بارداری است ، نیز می توان از سونوگرافی استفاده کرد.

همچنین سونوگرافی در زمینه تعیین سن حاملگی ، آنالیز قلب جنین ، تشخیص جنسیت ، اندازه‌ گیری قطر سر جنین ، بررسی موقعیت اتصال جفت ، بررسی احتمالی خونریزی مغزی در نوزاد و تشخیص سایر ناهنجاری های جنین ؛ می تواند بسیار مثمر ثمر واقع گردد.

جهت تشخیص سقط جنین و علل آن نیز می توان از سونوگرافی استفاده نمود.

پیشتر اشاره نمودیم که سونوگرافی یک روش ایمن و بی خطر است ؛ از این رو برای مادر و جنین ، خطری ایجاد نمی کند.

از دیگر کاربردهای تشخیصی سونوگرافی ، می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

بررسی عروق مغزی و گردنی

بررسی و تشخیص بیماری های قلبی

بررسی و تشخیص بیماری های چشمی

بررسی و تشخیص بیماری های کبدی