علائم و درمان حساسیت به جفت در بارداری

آیا امکان دارد که مادران باردار به جفت حساسیت داشته باشند؟ بله. اگرچه این مشکل به ندرت اتفاق می‌افتد اما به هر حال مشکلی جدی در بارداری محسوب می‌شود. این حساسیت نادر در هر دو میلیون باردار یکی به آن مبتلا می‌شود.

مطالعات نشان داده این مشکل در زنان نژاد قفقاز بیشتر از نژادهای قومی دیگر بروز می‌کند. دلیل این مشکل هنوز مشخص نیست اما به نظر می‌رسد بیماری‌های خودایمنی از بافت جفتی وارد جریان خون مادر می‌شود و این مشکل را ایجاد می‌کند یا اینکه میزان بالای استروژن در خون مادر باعث این مشکل می‌شود.
علایم و نشانه‌های حساسیت به جفت
علامت اصلی این مشکل کهیرهایی در ناحیه‌ شکم است که خارش دارد و به تدریج به سایر قسمت‌های شکم هم کشیده می‌شود. این دانه‌ها بزرگ و دردناک می‌شوند و خارش زیادی دارند. این نواحی ممکن است احساس سوزش داشته باشند و به خاطر خاراندن زخم شوند. آن‌ها ممکن است تا ناحیه‌ باسن هم ظاهر شوند اما خوشبختانه روی صورت و نواحی مخاطی هیچ اثری نمی‌گذارند.

این علائم ممکن است بعد از سه‌ماهه‌ اول ظاهر شوند و تا زمان زایمان مدام بدتر شوند. بعد از زایمان مدتی این علائم ناپدید می‌شود اما ممکن است یکی دو هفته‌ بعد دوباره ظاهر شوند و تا سال‌ها بعد از زایمان ادامه داشته باشند. این مشکل می‌تواند در بارداری ظهور نکند و تنها پس از زایمان به وجود بیاید.

تشخیص حساسیت به جفت
تشخیص درست حساسیت به جفت بسیار مهم است زیرا ممکن است با شکل‌های دیگر کهیر یا جوش‌هایی که در بارداری ظهور می‌کنند اشتباه شود. تنها تفاوت قابل توجه این مشکل با سایر حساسیت‌ها این است که این دقیقا از دور ناف شروع می‌شود و بعد به جاهای دیگر سرایت می‌کند.
درمان چطور انجام می شود؟
درمان این عارضه بستگی به شرایط و شدت آن دارد. معمولا هدف این درمان‌ها کاهش خارش و جلوگیری از عفونت‌هایی است که ممکن است به خاطر زخم شدن کهیرها در اثر خاراندن مکرر به وجود بیاید. آلرژی به جفت با اینکه مشکلی نادر و جدی است، می‌تواند با مراقبت و دارو به خوبی کنترل شود.

– اگر علایم شدید نیست استفاده‌ موضعی از پمادهای کورتیکواستروئید می‌تواند مفید باشد.
– کورتیکواستروئیدهای خوراکی هم گاهی تجویز می‌شود. البته این تجویز باید با احتیاط انجام شود تا هیچ عارضه‌ای برای مادر و جنین به وجود نیاید.
– ممکن است هیستامین‌های خوراکی برای از بین بردن خارش تجویز شود.
– به تازگی ثابت شده تزریق وریدی ایمنوگلوبین هم می‌تواند درمان موثری برای این مشکل باشد.
– آزاتیوپرین و سیکلوسپورین، داروهای سرکوب کننده‌ سیستم ایمنی با توجه به اهمیت ایمنی بدن در دوران بارداری و شیردهی معمولا با احتیاط تجویز می‌شوند.