علل و راه های درمان اسهال در دوران بارداری

اسهال در بارداری یکی از مشکلات رایج می باشد. اسهال به معنی مدفوع آبکی است که باعث می شود در طول ۲۴ ساعت، سه یا چند بار حرکات روده شل و آبکی دیده شود. اگر در یک روز سه حرکت روده آبکی تجربه کردید، مسئله اصلی جلوگیری از کم آب شدن بدن است.


اسهال در دوران بارداری:

اگر در طول بارداری اسهال شوید مقدار زیادی مایعات از دست می دهید. کم آبی بدن امری جدی و حتی مرگبار است. باید اطمینان حاصل کنید که بدن کم آب نمی شود. در این مقاله بطور کامل درباره اسهال در بارداری و خطرات و درمان های آن توضیح داده میشود:

چه چیزی باعث اسهال در طول بارداری می شود؟
درست مانند زمانی که باردار نیستید، اسهال می تواند به علت بیماری یا به خاطر غذایی که خورده اید پیش آید. دلایل اسهال در طول بارداری عبارتند از:

– ویروس معده یا مسمومیت غذایی مانند listeriosis

– آنتی بیوتیک یا آنتی اسیدهای خاص
– آبنبات های بدون قند
– محصولات لبنی (اگر تحمل لاکتوز ندارید)
– مشکلات گوارشی از سندرم روده تحریک پذیر یا بیماری التهاب رود
– برخی از بیماری ها باعث افزایش اسهال می شوند. این بیماری ها عبارتند از سندرم روده تحریک پذیر، بیماری کرون، بیماری سلیاک و ulcerative colitis.
– تغییر رژیم غذایی: بسیاری از خانم ها در بارداری تغییر زیادی در رژیم غذایی خود ایجاد می کنند. این تغییر شدید باعث ناراحتی معده و اسهال می شود.
– حساس شدن به غذاها:حساس شدن به غذا یکی از تغییراتی است که در بارداری تجربه می کنید. غذاهایی که قبلا شما را اذیت نمی کرد در بارداری باعث نفخ، ناراحتی معده و اسهال می شوند.
– ویتامین های بارداری: مصرف ویتامین های بارداری برای سلامتی مادر و جنین خوب است. اما ممکن است این ویتامین ها باعث ناراحتی معده و اسهال شوند.

– تغییرات هورمونی: هورمون ها باعث می شوند سیستم گوارشی آرام تر عمل کند بنابراین باعث یبوست می شوند. هورمون ها همچنین باعث افزایش سرعت سیستم گوارشی می شوند که باعث اسهال می شود.

آیا اسهال در باردرای نشانه یک مشکل جدی است؟
بله اما این مسئله بسیار نادر است. اگر چند روز حرکت روده نداشته اید سپس به صورت ناگهانی اسهال آبکی داشته اید احتمال مشکل فشار مدفوع یا انسداد روده دارید. در این شرایط نادر، مدفوع سخت و خشک حرکت روده را مسدود می کند. مدفوع آبکی از اطراف آن نشت می کند که باعث اسهال می شود. اگر مشکل فشار مدفوع دارید، علائمی دیگر مانند استفراغ، حالت تهوع، نفخ و درد معده را نیز تجربه می کنید. اگر این علائم را دارید بلافاصله با پزشک تماس بگیرید.