05 آوریل 2020
آوریل 5, 2020

عمل جراحی میومکتومی

آوریل 5, 2020 ۰ Comment

عمل جراحی میومکتومی

جراحی میومکتومی عملی برای از بین بردن فیبروم ها ( میوم ها ) در ضمن حفظ رحم می باشد. جراحی میومکتومی یا جراحی برداشتن فیبروم رحم ، برای زنانی که علائم فیبروئیدی دارند و می خواهند در آینده فرزندی داشته باشند ؛ بهترین گزینه درمانی است. ( جراح و متخصص زنان )

لازم به ذکر است که در جراحی میومکتومی برخلاف جراحی هیسترکتومی که طی آن کل رحم بیمار برداشته می شود ، تنها میوم ها یا فیبروم ها برداشته شده و خود رحم باقی خواهد ماند.

البته باید گفت که اگرچه جراحی میومکتومی در راستای حذف فیبروم ها بسیار مؤثر است ، اما باید توجه داشت فیبروم ها می توانند مجددا رشد کنند.

به طوری که هر قدر تعداد فیبروم ها بیشتر بوده و فرد جوان تر باشد ، این احتمال وجود دارد که فرد در آینده دوباره دچار فیبروم شود.

فیبروم رحم چیست ؟

منظور از فیبروم رحم ، توده های غیرسرطانی موجود در رحم می باشد که ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد ، اما غالبا در سنین  باروری رخ می دهد.

انواع روش های جراحی میومکتومی

میومکتومی می تواند به چندین روش مختلف انجام شود. بسته به اندازه ، تعداد و محل فیبروم شما می توانید واجد شرایط میومکتومی شکمی ، میومکتومی لاپاراسکوپی یا میومکتومی هیستروسکوپی باشید.

میومکتومی شکمی

میومکتومی شکمی یا میومکتومی باز ، در حقیقت نوعی عمل جراحی تهاجمی است و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. در این جراحی ، برش در بخش تحتانی شکم ایجاد می شود و به این ترتیب پزشک اقدام به خارج نمودن فیبروم ها از دیواره رحم می نماید.

میومکتومی لاپاراسکوپی

فیبروم های خاص را می توان با روش میومکتومی لاپاراسکوپی برداشت ، لذا در صورتی که فیبروم ها بزرگ و متعدد باشند یا در عمق رحم جای گرفته باشند ، ممکن است نیاز به جراحی میومکتومی شکمی باشد.

همچنین ، لازم به ذکر است که گاهی اوقات در حین عمل میومکتومی لاپاراسکوپی ، نیاز به عمل میومکتومی شکمی احساس شود.

میومکتومی هیستروسکوپی

فقط زنان مبتلا به فیبروم های زیر موکوس ، واجد شرایط میومکتومی هیستروسکوپی هستند. توجه داشته باشید فیبروم هایی که در دیواره رحم قرار دارند را نمی توان با این روش از بین برد.

هزینه جراحی میومکتومی

هزینه جراحی میومکتومی را نمی توان بدون بررسی و معاینه دقیق بیمار بیان نمود ، لذا بیماران می بایست جهت اطلاع از هزینه این جراحی حتما به متخصص زنان مراجعه نمایند تا بعد از آنالیزهای لازم هزینه جراحی برآورد شده و به آن ها ابلاغ گردد.