05 آوریل 2020
آوریل 5, 2020

لیزر درمانی چیست ؟

آوریل 5, 2020 ۰ Comment

لیزر درمانی چیست ؟

لیزر درمانی و اعمالی همچون سفید کردن پوست با لیزر ، جوان سازی پوست با لیزر و مواردی از این قبیل ؛ اولین بار در دهه ۱۹۸۰ میلادی مطرح گردید و پا به عرصه ظهور نهاد.

( جوانسازی پوست )

در آن بازه زمانی ، از لیزرهای دی اکسید کربنی در راستای عرضه پرتوهای نور پایدار به پوست بهره گرفته می شد ، اما بعدها این روش درمانی به دلیل داشتن عوارض جانبی زیادی مثل ایجاد جای زخم ، با تحولاتی روبرو شده و نسل جدید لیزرهای دی اکسیدکربنی و لیزرهای اربیم به دنیا عرضه شدند.

این نوع از لیزرها می توانستند انرژی نور پالس دار بسیار کوتاهی را برای جدا کردن پوست در یک روش کنترل شده تر ارائه کنند ، به این روش درمانی جوان سازی پوست با لیزر، تخریبی نام دارد و در حالی که بیشترین کارایی را دارد ، عوارض جانبی قابل توجه و زمان بهبودی طولانی ۲ الی ۳ هفته ای نیز دارد.

طی چند سال گذشته ، شاهد ظهور فن آوری های جدید جوان سازی پوست با لیزر تحت عنوان لیزر فرکشنال و غیرتخریبی بوده ایم که سعی دارند این خطرات را به حداقل برسانند و زمان بهبودی را کاهش دهند.

تفاوت روش های جوانسازی پوست با لیزر تخریبی و غیرتخریبی چیست ؟

به طور کلی ، جوانسازی پوست با لیزر هر دو روش لیزر تخریبی و غیرتخریبی را شامل می شود.

در روش جوانسازی
پوست با لیزرهای تخریبی ؛ از یک لیزر دی اکسید کربن قدیمی تر و لایه برداری شیمیایی متوسط استفاده می شود.

لیزرهای تخریبی باعث بخار شدن بافت تحت تاثیر می شوند و لایه بالایی پوست و بخشی از لایه زیرین بوجود آورنده آن را جدا می کنند و معمولا در یک جلسه انجام می شوند.

لیزرهای غیرتخریبی ؛ باعث دلمه بستن بافت تحت تاثیر می شوند و در عین حال لایه بیرونی پوست را برای التیام و بهبودی سریع تر دست نخورده باقی می گذارند.

باید توجه داشت که زمان از کار افتادگی در این روش کم است اما به جلسات درمانی متعددی نیاز دارد.

در روش جوانسازی پوست با لیزر فرکشنال به منظور بدست آوردن نتایج بهتر با خطر کمتر و زمان بهبودی سریع تر از شیوه های جوان سازی پوست با لیزر تخریبی و لیزر غیرتخریبی استفاده می شود.

در این روش ، ریزپرتوهای انرژی لیزر از طریق پوست زیرین بر نواحی بافت تحت تاثیر در لایه بالایی متمرکز می شوند. این روش های درمانی به اندازه جوان سازی پوست با لیزرتخریبی قدرتمند نیستند ، اما می توانند بدن را تحریک کنند تا بافت سالم جدیدی را به جای بافت تحت تاثیر ایجاد کنند که به پوست روشن تر و جوان تر می انجامد.

لازم به ذکر است که بی هوشی موضعی بیمار به این بستگی دارد که پوست بیمار تا چه اندازه ای باید روشن شود.

اهمیت مراجعه به بهترین جراح پوست و مو و لیزر :

با وجود اینکه جوانسازی پوست با لیزرتخریبی بهترین نتایج را به همراه دارد ، خطر ایجاد جای زخم در لیزرهای تهاجمی تر وجود خواهد داشت ، بنابراین باید به یک جراح لیزر با تجربه مراجعه کنید و در مورد بهترین روش برای سفید کردن پوست با او مشورت کنید.

دکتر سینا صفائی جراح پوست و مو و از بهترین جراحان لیزر تهران می باشند ، شما عزیزان می توانید به منظور دریافت خدمات بهینه در تمامی زمینه های زیبایی پوست از جمله لیزر درمانی ؛ به مرکز زیبایی دکتر سینا صفائی مراجعه فرمایید.

شایان ذکر است که خدمات ارائه شده در مرکز پزشکی زیبایی صفا ، در زمینه سلامت پوست و زیبایی با حرفه ای ترین متدها و مدرن ترین تجهیزات و توسط کادری متبحر و کارآزموده انجام می گیرد.

مزایای سفید کردن پوست با لیزر :
نتایج سفید کردن پوست با لیزر بسیار سریع است ، در حالی که در بعضی از روش های درمانی مخصوص سفید کردن پوست چندین هفته طول می کشد تا اثربخشی خود را نشان دهند.
در روش سفید کردن پوست با لیزر ، علاوه بر این که نتایج سریع نمایان می شوند ؛ بهبود وضعیت پوست را فورا می توان مشاهده کرد.
پس از لیزر درمانی ، پوست فورا روشن تر و نرم تر به نظر می رسد و در طول یک دوره ۳ تا ۶ ماهه به تدریج بهبود پیدا می کند.

این مساله
مخصوصا برای شیوه های جوان سازی پوست با لیزر تخریبی صدق می کند که در آنها برای جدا کردن لکه های تیره و بهبود ظاهر پوست تنها به ۱ تا ۲ جلسه نیاز است ؛ در حالی که درمان هایی که شامل جوان سازی پوست با لیزرتخریبی نمی شود زمان بیشتری طول می کشند و به ۱ تا ۵ جلسه نیاز دارند.

اغلب مردم نتایج خوبی را از سفید کردن پوست با لیزر ، گزارش می کنند در حالی که کرم های سفید کننده به شکل یکسانی موثر نیستند.
فن آوری جوانسازی پوست با لیزر ( لیزر درمانی ) ؛ برخی از مشکلات پوستی از قبیل چین و چروک های ریز ، از بین بردن جای زخم آکنه ، ترمیم آسیب دیدگی ناشی از قرار گیری در معرض خورشید و کاهش ظاهر نقاط تیره را برطرف می کند.

در مرکز زیبایی دکتر سینا صفائی ، افرادی که عمل جراحی پوست با لیزر را انجام داده اند ؛ در حین و پس از درمان تحت نظارت و مراقبت حرفه ای قرار می گیرند و در صورت به وجود آمدن عوارض جانبی و هر گونه مشکلی ، پزشکان با تجربه این کلینیک می توانند به آن ها کمک کنند.

بهبودی پس از لیزر درمانی :

پوست به شکل های مختلفی واکنش نشان می دهد. بسیاری از مردم می گویند پروسه درمان شبیه یک آفتاب سوختگی خفیف همراه با یک حس سوزش است.

پس از جراحی ، پوست قرمز و متورم می شود و بعضی از افراد تا چند روز پس از عمل احساس خارش و سوزش می کنند.

قرمزی پوست در افرادی که موهای بلوند و قرمز دارند ، در مدت زمان بیشتری ادامه پیدا می کند.

بعد از لیزر درمانی چه باید کرد ؟

پس از صحبت با جراح ، باید برای زمان بهبودی مورد نیاز برنامه ریزی کنید ، توجه داشته باشید که این زمان بسته به نوع روش درمانی متغیر است.

روش های درمانی ساده ، به یک یا دو روز زمان بهبودی نیاز دارند ؛ در حالی که در درمان کامل پوست ، باید یک بانداژ بر روی پوست بسته شود و برای مدت ۷ تا ۲۱ روز در آن محل باقی بماند.

در روش های تهاجمی تر ، گاهی اوقات پوست حساس می شود ، تاول می زند و یک مایع زرد رنگ از نواحی درمان شده بیرون می آید و یک زخم دلمه بسته ایجاد می کند. نباید روی این زخم دلمه بسته را کند ، زیرا باعث بوجود آمدن جای زخم می شود.

پس از حدود چند روز تا یک هفته ، پوست شما خشک می شود و پوست می اندازد و پوست جوان شده جدید رونمایی می شود.

پوست پس از لیزر درمانی نسبت به نور خورشید به شدت حساس می شود ، بنابراین باید تا حد امکان کمتر در معرض نور خورشید قرار بگیرید و هر روز از کرم ضد آفتاب ۳۰+ استفاده کنید.