06 آوریل 2020
آوریل 6, 2020

لیپوساکشن

آوریل 6, 2020 ۰ Comment

لیپوساکشن

لیپوساکشن چیست : لیپوساکشن تکنیکی قدیمی به منظور پیکرتراشی و حذف چربی های موضعی می باشد و طی آن به کمک یک لوله باریک که به دستگاه مکنده متصل است ، بدون ایجاد برش جراحی ، و تنها از طریق سوراخ هایی کوچک ، چربی های اضافه و نامرغوب تخلیه می گردد. ( جراح پلاستیک تهران )


نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که لیپوساکشن موجب کاهش وزن نمی شود و فقط سایز اجزای بدن را کم می کند ؛ لذا برای افرادی که دچار چاقی مفرط بوده و در تمامی نقاط بدن دارای چربی اضافه هستند ، به هیچ وجه توصیه نمی گردد.

در واقع این عمل زیبایی ، برای اشخاصی که تقریبا وزنی ایده آل داشته اما در برخی از نواحی بدن خود چربی های موضعی دارند و با ورزش یا راه های دیگر موفق به از بین بردن آن نشده اند ، مناسب است.

لیپوساکشن در کدام یک از نواحی بدن قابل اجرا است

لیپوساکشن یا به اصطلاحی دیگر ” لیپوپلاستی ” در بخش های زیر امکان پذیر می باشد:

بازو
سینه
شکم
پهلو
ران
ساق
دکلته
باسن
زانوها
پشت و کمر
غبغب و گردن
کاندیدای مناسب برای لیپوساکشن

همانگونه که در فوق بیان شد ، افرادی برای انجام لیپوپلاستی مناسب هستند که وزن بسیار بالا و چربی های انباشته شده زیاد ، در همه قسمت های بدن نداشته باشند. به طور کل فردی که می خواهد لیپوساکشن ایمن داشته باشد نباید بی ام آی ( BMI ) بدنش بیشتر از ۳۰ باشد.

بی ام آی همان شاخص توده بدنی است ( Body Mass Index ) که به عنوان دقیق ترین معیار جهانی چاقی به شمار می آید و بر حسب قد و وزن هر کس محاسبه می گردد.

موارد منع لیپوساکشن

انجام عمل لیپوساکشن به افراد زیر توصیه نمی گردد:

بیماران مبتلا به دیابت
مبتلایان به بیماری های قلبی و عروقی
افرادی که سیستم دفاعی بدنشان ضعیف است
اشخاصی که دارای جریان خون محدود هستند
سن مناسب برای لیپوساکشن

انجام عمل لیپوپلاستی در هر سنی ، از نوجوانان تا افراد مسن امکان پذیر است ؛ اما متخصصان پلاستیک معمولا توصیه می کنند چنانچه قصد این عمل زیبایی را دارید ، پس از سن ۱۸ سالگی اقدام نمایید.

نحوه انجام لیپوساکشن

قبل از اقدام به عمل لیپوساکشن ، فوق تخصص جراح پلاستیک ، خطوطی را بر روی قسمت های مورد نظر مشخص می نماید ؛ سپس یکی از روش های بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی ، بسته به شرایط بیمار و نظر جراح معالج ، انتخاب می گردد. پس از آن ، بنا به وسعت ناحیه تحت درمان ، نیاز است که یک یا چند برش بسیار کوچک ( کمتر از نیم سانتی متر ) بر روی موضع ایجاد شده و از طریق این شکاف ها لوله ساکشن ( کانولا ) وارد بدن می شود ؛ در این هنگام عمل شکسته شدن و جداسازی بافت های چربی بنا به یکی از تکنیک های لیپوپلاستی انجام شده و از طریق یک پمپ وکیوم ، چربی های جدا شده تخلیه می گردد.

تکنولوژی های مورد استفاده در لیپوساکشن

همانطور که در بالا عنوان شد ، عمل لیپوساکشن طی تکنیک های متفاوتی انجام می پذیرد که در ادامه ، آن ها را تشریح خواهیم نمود:

لیپوساکشن تامسنت

این متد در تمامی عمل های لیپوساکشن مورد استفاده قرار می گیرد و به این صورت است که یک محلول حاوی داروی بی حسی موضعی ( مثلا لیدوکائین ) قبل از شروع عمل در بخش های مورد نظر ، تزریق می گردد ؛ که در پی آن علاوه بر اینکه بی حسی مورد نیاز حاصل می گردد ، عروق خونی را منقبض نموده و ریسک بروز خونریزی را کاهش می دهد. همچنین چنانچه عمل تحت بیهوشی عمومی باشد ، این محلول از خونریزی و درد بعد از عمل می کاهد.

SAL – لیپوساکشن با مکش ( Suction Assisted )

از رایج ترین و قدیمی ترین متدهای عمل لیپوساکشن می باشد که در آن به کمک یک دستگاه مکنده ( ساکشن ) ، چربی های موضعی تخلیه می گردد.

PAL – لیپوساکشن با ویبراسیون ( Power Assisted )

همانند تکنیک SAL بوده با این تفاوت که دستگاهی به منظور ایجاد ویبره به کانولا متصل شده تا عملیات کنده شدن چربی ها سریعتر و آسان تر گردد.

UAL – لیپوساکشن با اولتراسوند ( Ultrasound Assisted )

طی این روش با استفاده از انرژی ماورای صوت که توسط یک دسته مخصوص به ناحیه تحت درمان منتقل می گردد ، چربی های اضافه آن قسمت به راحتی جدا شده و ذوب می شود. این تکنیک در بخش هایی که دارای چربی های متراکم و سفت هستند بسیار کاربرد دارد.

لیپوساکشن با لیزر ( Laser Lipolysis )

جزء جدیدترین تکنولوژی های لیپوساکشن بوده که با آسیب کمتری همراه است و همانند روش اولتراسوند ، موجب کنده شدن سلول های چربی و ذوب شدن آن ها می گردد.

لیپوساکشن بی خطر ( SafeLipo )

این تکنیک طی سه مرحله زیر انجام می پذیرد:

جداسازی ( Separation ) : عملیات شل نمودن اتصالات ، ذوب کردن و جداسازی سلول های چربی با کمترین آسیب به عروق خونی ، پوست و سایر بافت ها انجام می شود.
بیرون کشیدن چربی ( Aspiration ) : بافت های چربی کنده شده از طریق ساکشن با ظرافت بالا و بدون صدمه به اعصاب ، پوست و رگها خارج می شود.
یکنواخت سازی چربی ( Fat equalization ) : بافت چربی باقی مانده به گونه ای یکنواخت پخش شده و ناحیه تحت درمان ، مسطح و هموار می گردد.
هزینه لیپوساکشن

هزینه لیپوساکشن شکم و پهلو ، گردن و غبغب ، چانه ، ران ، بازو و غیره با یکدیگر متفاوت بوده و مبلغ نهایی بنا به فاکتورهایی همچون وسعت عمل ، ناحیه تحت درمان ، تکنیک به کار برده شده و غیره محاسبه می شود. همچنین با توجه به عدم لیفت پوست در تکنیک لیپوساکشن ، لذا چنانچه ناحیه تحت درمان دارای بافت چربی زیاد باشد ، نیاز است که لیفت پوست نیز در کنار لیپوپلاستی انجام پذیرد که هزینه آن جدا از هزینه لیپوساکشن در نظر گرفته می شود.