05 آوریل 2020
آوریل 5, 2020

مراقبت های بعد از جراحی گوش

آوریل 5, 2020 ۰ Comment

مراقبت های بعد از جراحی گوش

مراقبت های بعد از جراحی گوش : جراحی گوش یا اتوپلاستی ، نوعی جراحی زیبایی است که از طریق آن موقعیت گوش ها اصلاح شده و هر گونه نافرمی اعم از نامتقارن بودن، بزرگ بودن بیش از حد، برجستگی و بیرون زدگی غیرطبیعی گوش ها و غیره تصحیح شده و برطرف می گردد. ( فوق تخصص پلاستیک )

تثبیت موقعیت جدید گوش ها نیاز به رعایت مراقبت های بعد از عمل دارد تا جایی که می توان گفت نتیجه جراحی زیبایی گوش پس از این که در گرو انتخاب یک جراح مجرب و متبحر می باشد به رعایت صحیح و اصولی مراقبت های پس از جراحی نیز بستگی شدیدی دارد.

علاوه بر این ، رعایت نکات و دستورالعمل های مراقبتی بعد از جراحی گوش ؛ در تسریع فرآیند بهبودی و بهتر سپری نمودن دوران نقاهت این جراحی نیز تاثیر قابل توجهی دارد.

همانطور که اشاره شد مراقبت های بعد از عمل اتوپلاستی از اهمیت بالایی برخوردار است و تاثیر بسزایی بر روی ماحصل جراحی دارد ، از این رو در ادامه مهم ترین نکات مراقبتی بعد از جراحی گوش را شرح داده ایم.

سرگیجه بعد از عمل گوش :

بروز حالت تهوع و سرگیجه بعد از جراحی زیبایی گوش ، در اغلب موارد ناشی از تاثیر داروی بیهوشی است. بنابراین جای هیچ گونه نگرانی نیست و به مرور برطرف می شود. البته در صورتی که میزان آن تشدید گردد و یا طول بکشد ، حتما باید با پزشک معالج خود تماس گرفته و این موضوع را به ایشان اطلاع دهید.

خوابیدن بعد از جراحی گوش :

خوابیدن بعد از عمل گوش باید به نحوی باشد که گوش ها به هیچ وجه تحت فشار قرار نگیرند ، لذا باید طی دوران نقاهت این جراحی از خوابیدن به پهلو اجتناب کرده و فقط به صورت طاقباز یعنی به پشت خوابید و برای کم شدن ورم گوش ها قرار دادن یک یا دو بالشت زیر سر توصیه می گردد.

خونابه بعد از عمل گوش :

ترشح مایعات و خونابه بعد از جراحی گوش ، البته به میزان جزئی، مسئله ای عادی می باشد و توصیه می شود در صورت نشت خونابه و ترشحات از گوش ، به کمک پنبه و هیدروژن پراکسید آن را پاک کنید. ولی در صورت تجمع خون یا مایع زیر پوست که بصورت تغییر شکل در گوش خود را نشان می دهد با ید سریعا اطلاع داده شود.

تغذیه بعد از عمل گوش :

یکی از رایج ترین سوالاتی که عمدتا بیماران پس از جراحی گوش با آن روبرو هستند این است که بعد از عمل گوش چه بخوریم ؟ در این باره باید گفت که خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن طولانی دارند و همچنین غذاهای حاوی نمک و ادویه زیاد تا چند وقت پس از عمل گوش ممنوع است.

سایر مراقبت های بعد از جراحی گوش :

فعالیت های عادی از یک هفته بعد از عمل از سر گرفته می شود ولی همواره باید مراقب بود تا چند هفته گوش تحت فشار یا دستکاری قرار نگیرد.

خودداری از خم کردن سر به مدت طولانی
اجتناب از مصرف سیگار و دخانیات حداقل تا ۳ هفته
پوشیدن لباس های دارای دکمه یا زیپ جهت تعویض راحت تر لباس

از موارد فوق نیز می توان به عنوان دیگر اقدامات مراقبتی بعد از عمل گوش یاد ک