05 آوریل 2020
آوریل 5, 2020

کاربردهای لیزر در دندانپزشکی

آوریل 5, 2020 ۰ Comment

کاربردهای لیزر در دندانپزشکی

بخش دیگری از پزشکی که در آن از لیزر استفاده می‌شود دندانپزشکی است.  در دندانپزشکی با لیزر از نور مرئی به عنوان باریکه‌ی راهنما استفاده می‌کنند و با باریکه‌ی لیزری نامرئی کار را انجام می‌دهند.
کاربرد لیزر در دندانپزشکی :

باریکه‌ی لیزری ۰۶۴/۱ میکرونی  لیزر Nd:YAG  می‌تواند به شبکیه چشم آسیب رساند. از این نظر هم بیمار و هم دندانپزشک باید از عینک‌های حفاظتی خاصی بزنند تا موقع کار با لیزر مانع عبور باریکه‌ی Nd:YAG شود.

درروشی به نام تراشیدن زیر لثه با لیزر، بافت معیوب لثه برداشته می‌شود. دندانپزشک برای فعال کردن لیزر، کنترل پایی را می‌فشارد که در هر ثانیه ۱۰ تا ۳۰ تپ به دست می‌آید. هر تپ که فقط میلیونم ثانیه دوام دارد بافت معیوب لثه را بدون آسیب زدن به بافت سالم زیر آن بخار می‌کند.

بیمار صداهای مثل ترقه‌های کوچک را می‌شنود ولی هیچ دردی احساس نمی‌کند زیرا تپ‌های لیزر کوتاه‌تر از آن هستند که واکنش‌های عصبی ایجاد کنند. تپ های لیزری نه فقط بافت آسیب دیده را بخار می‌کنند بلکه هر باکتری موجود مولد بیماری را نیز از بین می‌برند.

اگر همین جراحی یعنی تراشیدن لثه، با تیغ جراحی انجام گیرد، بیمار به داروی بیهوشی نیاز دارد و ممکن است هفته‌ها مشکل غذا خوردن داشته باشد. درد بعد از جراحی لثه و زمان لازم برای بهبودی با جراحی لیزری به مقدار خیلی زیادی کم می‌شود.

مورد استفاده‌ی دیگر لیزر در دندانپزشکی درمان زخم‌های دهان است. اغلب بیماران پس از لیزر درمانی از درد آبسه، زخم‌های آکله، ضایعات ویروسی، زخم‌های دندان معنوعی و غده‌های کوچک غیرسرطانی فوری بهبود می‌یابند.

در کاربرد دیگر، لیزر دندانپزشکی برای غیر حساس کردن عاج دندان‌های بی‌حفاظ مورد استفاده قرار می‌گیرد. بیماران ممکن است از حساسیت زیاد عاج در ناحیه‌هایی که مینای دندان‌هایشان دیگر از عاج زیر آن محافظت نمی‌کند، مثل خطوط کناری لثه در رنج باشند. لیزر درمانی لوله‌ی ظریف میکروسکوپی در عاج را که به شبکه‌ی اعصاب داخل دندان منتهی می‌شوند مسدود می‌کند.

حتی وقتی که جراحی معمولی دندان با چاقوی جراحی لازم باشد، سطوح بافت بریده شده را می‌توان با لیزر درمان کرد تا درد کاهش یابد و اغلب به تجویز داروهای مسکن پس از جراحی احتیاجی نیست.

فرنوم غشایی کوچکی است که در دهان لب بالایی را به لثه وصل می‌کند. گاهی فرنوم به دندان‌ها فشار می‌دهد و آن‌ها را از ترتیب می‌اندازد. با لیزر می‌توان بدون درد و خونریزی فرنوم را بخار کرد.

لیزرها در حال دگرگون کردن روش ساخت روکش دندان و پل‌ها هستند. اداره‌ی کل غذا و داروی ‌امریکا برای این منظور با استفاده از لیزر هدایت شده‌ای موافقت کرده است. باریکه‌ی لیزر به اطراف دندان هدایت می‌شود و داده‌های جمع‌آوری شده را به کامپیوتر می‌دهند. آن‌گاه کامپیوتر روکش را طراحی و ساخت آن را کنترل می‌کند.