17 سپتامبر 2020
سپتامبر 17, 2020

راهنمای خرید انواع کفپوش

سپتامبر 17, 2020 ۰ Comment

راهنمای خرید انواع کفپوش

پارکت ها از پرطرفدارترین کفپوش ها برای دکراسیون فضای داخلی محسوب می شوند. بازسازی کف و تبدیل سرامیک به پارکت یکی از پرطرفدارترین اقدامات در جریان فرآیند بازسازی دکوراسیون داخلی منزل می باشد.


پارکت ها یکی از پرطرفدارترین کفپوش ها برای دکوراسیون فضای داخلی به حساب می آیند که طرح های متنوع آن ها می توانند جذابیت ظاهر دکوراسیون را دو چندان کنند.

لمینت (laminate) که اصطلاحا به آن لمینت و یا پارکت لمینت نیز می گویند، از جنس HDF ، الیاف چوب فشرده (Hard Density Fiberboard) می باشد و مانند پارکت مستقیما از خود چوب درختان ساخته نمی شود. برای تفاوت پارکت و لمینت می توان گفت کف پوش لمینت تفاوت های بسیار زیادی با پارکت چوبی دارند، که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

کفپوش های ارتجاعی

کفپوش های ارتجاعی از موادی که مقداری قابلیت ارتجاعی دارند ساخته می شوند. آنها شامل فرآورده های مصنوعی مختلفی از قبیل لینولئم، چوب پنبه (ورقه و یا کاشی)، پلاستیک و فرآورده های دیگر می شوند. سطوح نمایش که برای رقص و یا برای ورزشکاران استفاده می شود از کفپوش های چوبی و یا کفپوش های ارتجاعی ساخته می شوند.

انواع کفپوش, کفپوش
خرید انواع کفپوش

چوب پنبه

چوب پنبه یک ماده مقاوم در برابر آب و قابل تجدیدپذیر است که برای طیف وسیعی از فضاها از جمله نصب زیرزمین و حمام مناسب است. چوب پنبه را می توان با همان روش لمینت ها روی هم کلیک کرد و یا چسب زد. کف چوب پنبه گرم و قابل انعطاف است گرچه به راحتی توسط اشیاء تیز آسیب می بینند.

انواع کفپوش ها, آشنایی با انواع کفپوش
معرفی انواع کفپوش

کفپوش لمینت :

کف پوش لمینت به کف اتاق چسبانده نمی شوند، بلکه توسط شیارهایی که به آنها کلیک گفته می شود و دور تا دور لمینت ها وجود دارد، به صورت نر و ماده در یکدیگر قفل می شوند. افزایش سطح کار، باعث بیشتر شدن وزن لمینت های در هم قفل شده می شود و همین وزن، یکی از عوامل نگهدارنده لمینت ها بر روی کف بدون استفاده از چسب می باشد.

به علت عدم استفاده از چسب در نصب کف پوش لمینت، کف اتاق صدمه نمی بیند. به عنوان مثال اگر کف اتاقی سنگفرش باشد و روی آن لمینت اجرا شود، اگر بنا به دلایلی بخواهیم پس از مدتی لمینت ها را جمع کنیم، بدون اینکه کوچکترین آسیبی به سطح سنگ زیرین وارد شود، می توانیم این کار را انجام دهیم. بدین ترتیب پارکت لمینت ها را می توان تا چندین بار پس از نصب جمع آوری و مجددا در محلی دیگر نصب کرد.

کف پوش لمینت به علت فومی که قبل از نصب در زیر آنها پهن می شود، پس از اجرای کامل، تا حد زیادی از انتقال صدا به طبقه زیرین جلوگیری می کنند این فوم علاوه بر عایق صدا، عایق حرارت و برودت نیز می باشد.

کف پوش لمینت نسبت به آب بسیار مقاوم تر از پارکت چوبی قدیمی هستند.

کف پوش لمینت نسبت به اجسام نوک تیز بسیار مقاوم تر از پارکت های قدیمی هستند.

سرعت نصب و اجرای کفپوش لمینت بسیار بالاست.

پس از نصب نیازی به ساب و لاک ندارد و به محض اجرا، پس از نظافت، می توان چیدمان مبلمان را انجام داد.

کف پوش لمینت بسیار مقرون به صرفه تر از دیگر مصالح ساختمانی مانند سنگ و سرامیک و … می باشد.

نصب سریع لمینت: نصب لمینت بسیار سریع است و شما می توانید کف یک خانه را در یک روز لمینت کنید، لمینت مانند پازل است و برای نصب آن نیازی به ملات نیست در نتیجه کثیفی در نصب وجود ندارد.

نصب آسان لمینت: لمینت نصب آسانی دارد به نحوی که مصرف کننده نیز می تواند آن را نصب کند به دلیل انعطاف پذیری لمینت حتی کسانی که کمتر مهارت فنی دارند هم می توانند آن را نصب کنند اما پیش از نصب باید توجه داشته باشید که کف خانه شما صاف و بی نقص باشد.

قابلیت کندن سریع و آسان لمینت: کفپوش لمینت قابلیت کندن و جایگزین کردن بسیار سریعی دارد، از آنجا که برای نصب لمینت نیازی به هیچ ملاتی و چسباندن نیست از دشواری کار می کاهد و شما می توانید با جدا کردن قرنیزها لمینت را به راحتی از کف جدا کنید.

دوام لمینت: عده ای تصور می کنند که لمینت سست و کم دوام است اما به یاد داشته باشید که حتی متریال های طبیعی هم مشکل دوام دارند.برای مثال پارکت بسیار زیباست و عمر طولانی دارد اما بعد از مدتی تاب بر می دارد و یا سنگ و سرامیک ترک می خورد این در حالیست که کفپوش لمینت نازک است و لایه بیرونی آن بسیار مقاوم و ضد خش است.

کفپوش لمینت قابلیت کندن و جایگزین کردن بسیار سریعی دارد.

قابلیت ارتجاعی بودن لمینت: کفپوش لمینت نسبت به پارکت و سرامیک این است که جنس لمینت از فیبر فشرده است برای مثال اگر یک لیوان شیشه ای را روی لمینت بیاندازید امکان نشکستن آن وجود دارد اما اگر روی سرامیک یا سنگ بیاندازید به احتمال زیاد می شکند.

تعمیرات و نظافت آسان لمینت: زمانی که لمینت محکم، صاف و بی نقص است و هیچ درزی وجود نداشته باشد که ضایعات در آن جمع شود بهترین روش برای تمیز کردن لمینت استفاده از پارچه مرطوب است، استفاده از زمین شوی خیس برای تمیز کردن لمینت توصیه نمی شود چون آب از طریق درزهای مویی بین لمینت نفوذ می کند و آن را مخدوش می کند.

ظاهر زیبای لمینت: یکی از انتقادهایی که در گذشته از کفپوش لمینت وجود داشت ظاهر مصنوعی آن بود، ممکن است این انتقاد برای لمینت های قدیمی درست باشد اما در سال های اخیر سازندگان لمینت بر ظاهر آن تغییراتی ایجاد کرده اند تا از نظر بصری بهتر و طبیعی تر دیده شود.

معرفی انواع کفپوش, خرید انواع کفپوش
انواع کف پوش

کفپوش بامبو

کفپوش بامبو یکی از انواع کفپوش های چوبی به حساب می آید. باید توجه داشت که در حقیقت بامبو یک چوب سخت نبوده و نوعی نی می باشد. این نوع کفپوش مزیت های زیادی از جمله سختی و استحکام، مقاومت و ظاهر شیک دارد. از نظر مقاومت کفپوش بامبو به سختی چوب بلوط می باشد که معمول ترین چوب مصرفی برای کفپوش است، البته ممکن است ظاهر کفپوش بامبو سست باشد اما در اصل بسیار مقاوم است.

مهم ترین خصوصیات بامبو این است که نسبت به سایر کفپوش های چوبی کمتر منبسط می شود و از همین رو برای هر نوع آب و هوایی مناسب است. این مزیت را دارد که یک منبع تجدید پذیر و مقاوم در برابر آب باشد.

به دلیل سختی کافی در مقایسه با چوب، بیشتر مستعد دندانپزشکی و خراشیده شدن هستند. بامبو به دو رنگ طبیعی بلوند و کهربایی وجود دارد. قطعات کفپوش بامبو می توانند به صورت عمودی یا افقی بریده شوند که ترکیب آنها در حالت افقی بسیار زیباتر می باشد.

کفپوش وینیل یا کفپوش pvc

کفپوش وینیل، کفپوشی انعطاف پذیر است که از چند لایه که کاملا به یکدیگر فشرده شده اند ساخته می شوند و در حقیقت کفپوش وینیلی کفپوشی کامپوزیتی و رزینی محسوب می شود.

کفپوش وینیل را می توان به صورت رول یا کاشی تهیه کرد و عموماً با چسب ثابت می شود. این ماده در طیف وسیعی از رنگ ها و مدل ها ساخته می شود و مانند کفپوش لمینت می تواند ظاهر سایر مواد را شبیه سازی کند.